خانه / گردشگری / جهانگردی / دریای مرده یا بحر المیت کجاست؟

دریای مرده یا بحر المیت کجاست؟

یورمگ: دریای مرده در غرب اردن و شرق فلسطین واقع شده است. این دریا با کم‌آبی شدید مواجه است اما هرگز کاملا خشک نخواهد شد. هرچه آب پایین می‌رود، غلظت و شوری دریاچه بیشتر می‌شود و نهایتاً به جایی می‌رسد که میزان تبخیر متوقف می‌شود؛ بنابراین دریای مرده احتمالاً به مراتب کوچکتر از این که هست می‌شود، اما به‌کل محو نمی‌شود.
دریای مرده

مشخصات

دریای مرده در حقیقت یک دریاچه ی نمک است که نسبت به دریاچه های معمولی دیگر در دنیا، دارای غلظت نمک و مواد معدنی بیشتری می باشد. این دریاچه از نظر تاریخی بسیار شاخص بوده و در انجیل عهد قدیم و جدید از آن یاد شده است. اینجا زمانی پناهگاه شاه داوود بوده و همچنین گفته می شود که حضرت مسیح بر روی آبهای آن راه رفته است. علت نامگذاری این دریاچه به “دریای مرده” به این دلیل است که به خاطر شوری زیاد آب، هیچ گونه موجود زنده میکروسکوپی در آن قادر به رشد کردن و زنده ماندن نیست؛ تنها تعداد معدودی باکتری و قارچ می توانند در این آب ها زندگی کنند. در حقیقت آب این دریاچه ۹٫۶ برابر از آب اقیانوس شورتر است.

دریای مرده با ارتفاع ۴۲۳ متر زیر سطح دریا، کم ارتفاع ترین مکان روی زمین محسوب می شود. غلظت بالای نمک در آب این دریاچه باعث شده که میزان شناوری در این آب ها به حدی قوی باشد که کسی نتواند زیر آب شنا کند. در حقیقت آب، بدن افراد را به روی سطح آب هل می دهد! همچنین گفته می شود که آب این دریاچه و ماسه های آن خاصیت درمانی داشته و انواع خاصی از بیماری های پوستی را درمان می کنند. علاوه بر آنچه گفته شد از آنها در مواد آرایشی و بهداشتی نیز استفاده می شود. ‏ ‏ ‏‏ ‏‏ ‏‏ ‏ ‏ ‏

به دلیل خاصیت عجیب این دریا می توان بر روی آب دریاچه دراز کشید و روزنامه خواند!

دریای مرده

 

منطقه جغرافیایی

دریای مرده (به عربی: بحر المیت) که در غرب اردن، و شرق فلسطین اشغالی واقع شده‌است.

دریای مرده

 

گونه های جانوری

۱۲ گونه ماهی در این دریاچه عمر ۱ سال به بالا دارند.

 

رودهای حوزه دریا

تنها رود اردن و بعضی قنات‌های کوچک به این دریا منتهی می‌شوند. آب آن فقط از طریق تبخیر کاهش پیدا می‌کند، پس در نتیجه میزان نمک و سایر املاح که از طریق رود اردن و دیگر نهرهای کوچک به آن وارد می‌شود، افزایش می‌یابد. این دریاچه با ۳۳٫۷٪ غلظت مواد محلول یکی از شورترین دریاچه‌های دنیاست. به طور کلی میزان نمک موجود در هر دریا ۴ تا ۶ درصد است ولی میزان نمک در این دریا بیشتر از این مقدار است.

دریای مرده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*