شهر خواجه

ورودی خواجه

خواجه ( خوجا )

یورمگ: خواجه یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی ایران است. این شهر مرکز بخش خواجه شهرستان هریس می‌باشد.

شهر خواجه در دلتای تلخه‌رود و در مسیر استراتژی جادهٔ اصلی تبریز-اهر قرار گرفته‌است.

در سال های اخیر خواجه پیشرفت خوبی داشته و الان شهردار آن عباس عادل است.خوجا دارای شورای شهر بوده و تعداد اعضای این شورا ۵ نفر اصلی و ۲ نفر علی البدل می باشد.

از مهم‌ترین محصولات کشاورزی آن می‌توان به هندوانه، گندم و جو اشاره کرد.

می توان گفت ۹۰ درصد سطح زیر کشت این شهر به صورت کاملا دیم بوده و کمبود آب مشکل اصلی کشاورزان در این منطقه می باشد, و همین موضوع باعث تنوع کم محصول در خواجه با وجود خاک بسیار با کیفیت شده است.

سولطان خوجا

مردمان خوجا در بافت قالی مهارت خاصی دارند و درآمد اکثر مردم این شهر از طریق کشاورزی، قالی‌بافی و دامداری است. البته در کنار این‌ها، عده‌ای به‌فعالیت‌های متفرقه‌ای مثل رانندگی و تجارت هم مشغول شده‌اند.

از جاهای دیدنی خوجا می‌توان به «مسجد جامع خواجه» و «مزار خواجه محمد خوشنام» (معروف به سلطان خوجا) اشاره کرد.

از جمله مناظر طبیعی دیدنی این منطقه می توان به آلاداغ لار اشاره کرد.

سلطان خوجا

شهر خواجه هم‌اکنون دارای بخشداری، شهرداری، کتابخانهٔ عمومی، سه عدد سالن ورزشی و دادگاه عمومی ، سازمان‌های بهزیستی، کمیتهٔ امداد امام خمینی و آموزش و پرورش می‌باشد.

آلاداغ لار

«آلاداغ لار» یا کوههای رنگی یکی از شگفتی آفرینش که نام محلی کوه ها و تپه های رنگارنگی است، که در بخشهایی از آذربایجان قرار گرفته اند. اگر مسیرتان به شهرستان خواجه خورده باشد حتماً کوههای رنگی یا آلاداغ لار را مشاهده کرده اید. در نگاه اول کوههای رنگی را شاید یک دفنر نقاشی فرض کنید ، اما وقتی با دقت به مناظر و کوهها و تپه ها می نگرید جز زیبایی که خداوند خلق کرده نخواهید دید. کوههای رنگی یا آلاداغ لار یکی از مناظر زیبا روی زمین به شمار می آید. این مناظر آنقدر نادر و عجیب‌ اند که گاهی ما تصور می‌کنیم در حال دیدن منظره ی از یک سیاره دیگر هستیم. وجود رنگهایی همچون قرمز، زرد، سفید و نارنجی چشم های انسان خیره می کند.

آلاداغلار

خیلی از مردم ایران و گردشگران خارجی از وجود این چنین طبیعت زیبا و عجیب و دیدنی و بکر آگاهی ندارند. این کوه ها به سبب رنگی بودن شان به ویژه رنگ مسی و زرد در شرایط نور مناسب و هوای گرم سوژه مناسبی برای عکاسی طبیعت به شمار می رود.

پیشنهاد ما

پل معلق بابلسر

پل معلق بابلسر

یورمگ: پل معلق بابلسر مربوط به دوره پهلوی اول است و در تاریخ ۹ بهمن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*