خانه / اخبار / اخبار فرهنگی و هنری / داربست‌های ۱۴ ساله گنبد اصلی مسجد سپه سالار برداشته شد

داربست‌های ۱۴ ساله گنبد اصلی مسجد سپه سالار برداشته شد

مسجد سپهسالار

داربست‌های ۱۴ ساله گنبد اصلی مسجد سپهسالار برداشته شد

به گزارش یورمگ، مدیر پروژه مرمت مسجد عالی شهید مطهری (سپهسالار) گفت: اتمام مرمت و بازسازی کاشی کاری معرق گنبد اصلی مسجد و مدرسه عالی شهید مطهری (سپهسالار) باعث شد تا داربست‌های این مسجد پس از ۱۴ سال برداشته شود.
مجید روان پارسا افزود: مرمت، بازسازی، لکه گیری و عایق کاری کاشی‌های معرق این گنبد در بالای شبستان تابستانی که در بیشتر بخش‌ها دچار طبلگی شدید و شکستگی شده بود با اختصاص ۵ میلیارد ریال و فعالیت مستمر دو ساله به اتمام رسیده است.
وی با بیان اینکه در سال ۱۳۷۵ تمام کاشیکاری‌های این گنبد تعویض شده بود گفت: متاسفانه به دلیل کاستی هایی که در این کار انجام شده بود بخشی از گنبد در سال‌های پس از آن ریزش کرد و از سال ۸۰ تا ۸۴ برای جلوگیری از ریزش این سازه داربست نصب شد.
روان پارسا با اشاره به اینکه آسیب شناسی، تثبیت کاشی‌های گنبد، تراش کاشی‌ها جهت مرمت، چادرکشی و تورکشی، برداشت تریینات گنبد، عملیات نقشه برداری از جمله کارهایی است که برای این مسجد انجام شده است افزود: در عملیات مرمت این گنبد بیش از ۷۰ درصد کاشی‌ها تعویض و زیرسازی شده اند.
وی تاکید کرد: این بنا از جمله بناهای فاخر دوره قاجار با تلفیقی از معماری این دوره و عثمانی و نخستین مسجد و مدرسه دایر است که از سوی یکی از نخستین مهندسان ایرانی بنام “ممتحن الدوله” طراحی شده است.
 روان پارسا با اشاره به اینکه شبستان تابستانی یا گنبدخانه در ضلع جنوبی صحن مسجد نقطه نهایی تکامل فضایی الگوی قدیمی مسجد‌ها و مدرسه‌های معماری ایران بعد از اسلام است گفت: در گنبدخانه مسجد سپهسالار فضا به حداکثر سیلان خود در الگوی گنبدخانه‌ها می‌رسد و گنبد کیفیت معلق و بی وزنی را به دست می‌آورد.
مدیر پروژه مرمت مسجد عالی شهید مطهری افزود: حفاظت و مرمت، بازسازی، لکه گیری، آسیب شناسی ترک‌های گنبدهای گوشواره‌های صحن اصلی مسجد، ارایه طرح مرمت و اجرای طرح، ایجاد زهکش در بخش جنوبی جهت جلوگیری از نفوذ رطوبت، از جمله کارهایی است که در سال ۹۳ انجام شد.
همچنین ساخت و نصب کاشی‌های مورد نیاز در فضاهایی که کاشی‌های فرسوده یا مفقوده داشتند، مرمت و استحکام بخشی سقف کاربندی، مرمت گچ بری‌های شبستان مسجد، مرمت کامل دروازه اصلی، آسیب شناسی چوب‌های موجود در ماذنه و منار‌ها از دیگر اقداماتی است که برای مرمت و حفاظت از این بنا تا کنون انجام شده است.
وی انجام مطالعات سازه‌ای در زمینه نشست بنا و ترک‌های عدیده موجود، نجات بخشی کاشی کاری‌های ایوان اصلی شبستان زمستانی، سبک سازی پشت بام ها، زهکشی و ناکشی بخش خارجی مسجد را از اولویت‌های نجات بخشی و حفاظتی آتی این مسجد برشمرد و افزود: مسجد و مدرسه شهید مطهری (سپهسالار) در سال ۱۳۱۵ با شماره ۲۶۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
منبع: خبرگزاری صدا و سیما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*