خانه / اخبار / اخبار فرهنگی و هنری / مراسم قالی شویان در کاشان برگزار شد

مراسم قالی شویان در کاشان برگزار شد

مراسم قالی شویان

مراسم قالی شویان در کاشان برگزار شد

به گزارش یورمگ، مراسم قالی شویان با حضور هزاران نفر از دوست‌داران اهل‌بیت(ع) در مشهد اردهال کاشان برگزار شد.
در آغاز این آیین هزار ساله عاشقان اهل بیت(ع) ضریح مطهر امامزاده سلطان علی‌بن محمدباقر(ع) را با گلاب ناب قمصر کاشان شست‌وشو دادند.
برگزاری این آیین در دومین جمعه مهر هر سال، نمایش نمادین تشییع و به خاکسپاری حضرت سلطان علی‌بن امام محمدباقر(ع) است که در ۲۷جمادی‌الثانی سال ۱۱۶هجری قمری مطابق با دومین جمعه مهرماه به  شهادت رسید.
در این آیین اهالی فین هرکدام چوب به دست در صحن اصلی و مرکزی امامزاده بنام صحن صفا اجتماع کرده وپس از روضه خوانی و سینه زنی و سخنرانی متولیان امامزاده، نمایندگان روستای خاوه اردهال قالی لوله شده از صحن مطهر امامزاده را که نماد قالی‌ است که به هنگام شهادت بدن مطهر امامزاده را در آن پیچیده بودند به معتمدان و اهالی فین تحویل دادند.
عزاداران حسین حسین گویان و با تکان دادن چوب دستی های خود که نمایش نبردی نمادین با قاتلان است، قالی را در مسیر مشخص به سوی نهر آب شاهزاده حسین برده  و آن را شست و شو دادند.
پس از شستشوی قالی مقدس، اهالی فین، آن را از مسیر دیگری بار دیگر به داخل صحن صفا آورده و با تشریفات خاصی مجددا تحویل معتمدان و خادمان امامزاده می‌دهند.
  حجت الاسلام ناصر رفیعی در این آیین پیام آیین قالیشویان مبارزه با ظالم و دفاع از مظلوم دانست و گفت: این مراسم به مناسبت شهادت فرزند بزرگوار امام محمدباقر علیه السلام امامی که خود در کربلا حضور داشت و طعم اسارت و صعوبت را منزل به منزل دنبال سیدالشهدا متحمل شد تشکیل یافته است.
استاد حوزه و دانشگاه با استناد به حدیثی از رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم که تکریم امامزادگان عامل ضمانت و شفاعت پیامبر از تکریم کنندگان در روز قیامت است گفت: برگزاری این آیین تکریم و بزرگداشت این امامزاده لازم التعظیم است.
وی حضور سلطانعلی بن امام محمدباقر علیهما السلام راعامل برکات وآثار زیادی در منطقه اردهال دانست افزود: رهبرمعظم انقلاب توجه خاصی به شهید اردهال دارند.
مراسم سنتی مذهبی قالیشویان در اردهال کاشان به طور معمول تا ظهر امروز ادامه دارد.
امامزاده سلطانعلی یکی از چهار امامزاده واجب التعظیم و دارای تاریخ مستند در ایران است.
 مراسم قالیشویان در دسامبر۲۰۱۲ در فهرست میراث فرهنگی و معنوی یونسکو به ثبت رسیده است.
منبع: خبرگزاری صدا و سیما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*